2022. február 03. 13:28 - Berci a tanuló

Változások a közösségteremtésben

Amikor elkezdtem színjátszókra járni, még nem alakult ki bennem tudatosan az a törekvés, hogy közösséget építsek, vagy különböző baráti társaságokat hozzak össze. Mégis, idővel kialakítottam ennek az elemeit, hogy hogyan lehet jól felépíteni egy újonnan kialakuló közösséget, milyen ötletekkel lehet azt fenntartani a közösségi média segítségével és mily eszközökkel kell törekedni arra, hogy ezek a közösségek fennmaradjanak, talán még bővüljenek.

A Facebook alapvetően befolyásolta, hogy a budapesti színjátszó eseményeket mennyien és hogyan érheti el egy nagyobb érdeklődőréteg, és ugyanez a felület ad lehetőséget arra is, hogy a különböző színjátszón az emberek kapcsolatban maradhassanak. És itt most nem csupán arra gondolok, hogy az egyes személyek ismerősnek jelölik egymást, és utána egyenként tartják egymással a kapcsolatot, hanem az egyes kiegészítő lehetőségek arra is alkalmasak, hogy csoportban történhessen meg ugyanez.
fb-groups-1.png

A leglátványosabb forma erre a csoportok létrehozása. Ezek sokféle formában létezhetnek, és nagyon eltérő, hogy az adott társaság milyen aktívan vesz részt az alakításában. Szerencsésebb, amikor a tagok nagy része ezen a médiafelületen is aktívabb, kezdeményezőkészebb, mert olyankor az aktív részvétel természetszerűleg is bevonja a többi, kevésbé aktív résztvevőt a csoport alakulásába. Sőt, ha valamennyire az adott Fb-csoport nyitott, előbb-utóbb megjelennek új tagok, és ezzel a csoport is alakul, fejlődik, bővül. Ez kicsit olyan, mintha a játék az online felületre kerülne. A színjátszós csapatok kibeszélik az élőben átélt élményeket, kommentelnek, az élőben hallott zenéket megosztják, vagy a szóba kerülő programokat megjelölik a felületen.

Amikor maguk a színjátszós társaságok alkotnak Fb-csoportot, annak egyik hátránya az lehet, hogy előbb-utóbb kifullad. Ennek több oka lehet: nincsenek rendszeres élő programok, vagy nincs folyamatos beszédtéma, esetleg a csoport adminisztrátora magára hagyja a csoportot, esetleg csak egyedül kezdeményez. De az is megesik, hogy maga a csoport is egy adott időszakra létezik, és miután betöltötte szerepét, természetes úron elhal.

Létezik egy másik lehetőség is, a chat szobák. Vannak olyan társaságok, ahol a Fb-csoport meglétére nincs szükség, mert a társaság egyszerűen nem igényli, és jobban segíti a csapat összetartozását ez a beszélgetős felület. Itt néha nehezebb a kiigazodás a hozzászólásoknál, nincs annyi jó funkciója, mint egy csoportnak, (pl. szavazás, hirdetésmegosztás) viszont valóban egyes csapatokat jobban összetart. Mindkét esetben valóban társaságfüggő, hogy melyik válhat be jobban.

dsc_0239.JPG

Néhány évvel korábban még aktívan kerestem az egyes színjátszós társaságok közösséggé szervező lehetőségeit, amire jó eszköznek találtam ezeket a lehetőségeket. Hol csoportokat, hol chatszobákat hoztam létre. Idővel azonban a többségük kifulladt az említett okokból. De maga a felület, a Facebook is két-három év alatt megváltozott, nehézkesebb felületté vált. Korlátozva lettek, hol- és milyen funkciókat lehet használni, és olykor az üzeneteket és posztolásokat is nehéz volt megjeleníteni. Részben ez is nehezítette, hogy a közösségteremtésben egyre kevésbé váltam kezdeményezővé, de a koronavírus okozta korlátozások is biztosan rá tettek egy lapáttal.

Jelenleg azt érzem, kissé lustává, elkényelmesedetté váltam, ami a színjátszókra járást és a társaságok keresését illeti. Ennek igazából konkrét oka nincs. Magyarázható ez egyfajta megnyugvással, hiszen hosszú idő után végre stabil álláshoz jutottam, és kialakult egy új baráti társaság, amire lelkileg is támaszkodhatok. A színjátszásban megtaláltam a magam szerepét, és tudatosabban kezelem a benne való részvételemet is. Tehát nem vagyok annyira nyugtalan. Egy kicsit úgy vagyok ezzel, hogy már nem akarom egyedül felfedezni ezt a világot, még inkább igénylem a barátaim, vagy a színjátszós társaim jelenlétét.

De pont ez lehetne a kulcsa annak, hogy újra elkezdjek új helyeket megismerni. Ez talán azt jelenti, hogy a színjátszás, és annak a szabályai a drámán kívüli életemre is hatást gyakoroltak: a jelenetben sosem egyedül létezem, mindig a társaimmal vagyunk benne, és együtt létezünk.

Meglátjuk mi lesz!

komment

A bejegyzés trackback címe:

https://improblog.blog.hu/api/trackback/id/tr5717099328

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

süti beállítások módosítása